TUZLA’NIN COĞRAFİ YAPISI
 
 
 
     Konum
 
   Tuzla, Marmara Bölgesi’nde Kocaeli Yarımadası’nın güneybatısında yer alır. Kuzeyinde ve batısında Pendik ilçesi, doğusunda Kocaeli’nin Gebze ilçesi ve güneyinde Marmara Denizi ile çevrilidir.86 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan ilçe, Haydarpaşa’ya 32 km. uzaklıktadır. Marmara Denizi’nde 13 km. uzunluğunda kıyıya sahiptir.
 
    Coğrafi yapı
 
   İlçenin güney uç noktası olan Tuz Burnu büyük bir çıkıntı meydana getirir. Aydıntepe kıyılarından merkeze kadar olan bölümde koylar ve burunlar girintili ve çıkıntılı bir yapı sergiler. Tuzla Körfezi’nden sonra Mezar Burnu, Mesari Burnu, Limon (Liman) Burnu, Dalyan Burnu sıralanır. En ileri çıkıntı Tuz Burnu’yla, Sarp Burnu’dur. Tuzla Burnu’nun güneyinde Şemsiye Adası, Korsan Adası (Hayırsız Ada) ve İncir Adası yer alır. Kuzeye doğru denize girinti yapan Sakız Yarımadası belirgin bir çıkıntı gösterir. Bu yarımada Ekrem Bey Adası ile birleştirildikten sonra çıkıntısı daha da belirginleşmiş ve ayrıca, Ekrem Bey Adası da ada olma özelliğini kaybetmiştir.
 
   Tuzla toprakları, yamaçları çok dik olmayan engebeli bir yapıya sahiptir. Kıyılar, tepelerin denize yakın olduğu kesimlerde dar yüksek kıyı, tepelerin denizden uzak olduğu kesimlerde ise alçak kıyı biçimindedir. Yükseltiler ise iç kesimlere doğru gidildikçe artış gösterir. Yükseklik, deniz seviyesinden itibaren 200 metreye ulaşmaz. Aydınlı’ da ki Karatepe deniz seviyesinden 190 m, Kavastepe 109 m yüksekliğindedir. Düz alanlar ise daha çok denize yakın bölümlerde görülmekle beraber iç kesimlerde de engebesiz az olan düzlükler görülmektedir.
   
   Tuzla’nın Bitki Örtüsü Ve İklimi
 
    İlçe topraklarının önemli bir bölümü yerleşim alanı olarak kullanıma açıldığından bu durum, kültür bitkileri, yabani bitkiler ve yeşil alanlar aleyhine bir gelişme göstermiştir. Ancak, 1995 yılından itibaren yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalar neticesinde yeşil alanların yok edilişinin önüne geçilmiş ve aksine çok sayıda çam, çınar, akasya….vb. ağaç fidanları dikilmiştir. Buna paralel olarak yeşil alanlar m² bazında artmış park, bahçe, cadde ve sokaklar güzel bir görünüme kavuşmuştur.
 
   Yapılaşmamış bakir alanlarda ise öbek öbek çamlık alanlar ve Akdeniz bitki topluluğu olarak adlandırılan maki türü bitkiler görülmektedir. Bunlar; meşe, funda (süpürge otu), katırtırnağı, kocayemiş, defne, böğürtlen, gibi bodur ağaçlardır. Çok az miktarda olmakla beraber adını verdiği Sakız Yarımadası’nda da sakız ağaçları bulunmaktadır. Dikili alanlarda ise başta zeytin ağacı olmak üzere çeşitli meyve ağaçları görülmektedir. Ayrıca, otsu bitkilerden çayır otları, papatya, üçgül, ısırgan otu, düğün çiçeği, yaban çileği vb. bitkiler de ilçedeki bitki örtüsünü teşkil eden diğer bitki türlerinden bazılarıdır.
 
   İlçemizde genellikle III. Marmara tipi olarak adlandırılan Akdeniz iklimi görülür. Bu iklim tipinin özellikleri yazlar sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı olup yağışlar kar ve yağmur biçimindedir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yaz mevsimine oranla hava sıcaklığında düşüşler olmaktadır. Yılın en çok yağmur yağışı aldığı mevsimler ise bahar mevsimleridir. Yıllık ortalama sıcaklık 140 (C), toprak üstü en düşük sıcaklık _16,30 (C), ortalama açık günler sayısı 76,6 gün, ortalama bulutlu günler sayısı 189,4 gün, ortalama kapalı günler sayısı 99,2 gün, ortalama yağış miktarı 720 mm, ortalama kar yağışlı günler sayısı 7,6 gün, ortalama sisli günler sayısı 9,4 gün, ortalama dolulu günler sayısı 1,5 gün, ortalama kırağılı günler sayısı 15.7 gün, ortalama rüzgâr hızı 3 m/ sn, ortalama toprak sıcaklığı 16,30 (C), ortalama nem oranı ise %72’dir.
 
    En çok esen rüzgârlar, yaz aylarında poyraz, kış aylarında ise lodostur. Tuzla’nın iklimi ile ilgili en uç noktalardaki veriler de şöyledir:
    27. 8. 2001 günü 172 mm ile en çok yağmurun yağdığı; 16.02. 2004 günü 89 cm ile en çok karın yağdığı; 140 km hızla en süratli rüzgârın estiği; 29. 06. 2007 günü 45,50 ile en sıcak günün yaşandığı; 25. 02.2003 günü -16,30 ile en soğuk günün olduğu tespit edilmiştir