Çanakkale Zaferi'nin 101. Yılında Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Andık.

Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi ev sahipliğinde Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri'nde şehit aileleri onuruna yemek düzenlendi.

Çanakkale Zaferi'nin 101. yılı sebebiyle düzenlenen şehit aileleri yemeğine Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ve eşi Güler Çalışır, Tuzla Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, üniversite rektörleri, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve eşleri, vakıf ve dernek başkanları, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.Protokolün şehit aileleri ile aynı masaları paylaştığı yemek Tuzla Müftüsü Aşır Durgun tarafından şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim tilaveti okunmasıyla başladı. Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Çanakkale Zaferi'nin milli bir hafıza olduğunu söyledi. Başkan Yazıcı, 'Toplumlar geleceğe ancak bir insan gibi geçmişten gelen hafızasıyla beraber açılabilir. Hafızasını kaybetmiş bir birey gibi davranır, geçmişini kaybeder, geçmişini unutur ve geçmişiyle geleceğe yürümediği zaman şuursuz bir birey gibi hareket eder. Bizler çok şükür ki hem devlet geleneğini hem de milletimizin geçmişten gelen geleneğiyle beraber yaşamış olduğumuz destanları da, anıları da, acıları da birlikte yaşatarak geleceğimizi birlikte ve gelecek nesilleri de bu şekilde yetiştirmek gayret ve çabasındayız' dedi.

365 Gün Bu Ruhu YaşatacağızTuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 9 ASM, 2 sokak ve 11 parka Tuzlalı şehitlerin isimlerini verdiklerini açıkladı. Başkan Yazıcı, 'Tuzla Belediyesi olarak sadece 18 Mart'ta değil 365 gün bu ruhu yaşatabilme gayretinde olduğunu ifade etti.


Çanakkale'nin Tarihimizde Ayrı Bir Yeri VarTuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır da konuşmasında 'Milletimizin zaferlerle, şanlarla dolu tarihinde Çanakkale'nin ayrı bir yeri vardır. Ayrı bir kahramanlık destanıdır. Ama hepimiz biliyoruz ki binlerce yıllık geçmişimizde ne Çanakkaleler, ne Malazgirtler, ne Kosovalar, ne Sakaryalar bitmedi, bitmeyecek. Bugün terörle mücadeleye ediyoruz, ihanetle mücadele ediyoruz. Binlerce yıl ayakta durmuş bu millet bu tür şeylerde sadece tecrübesini ve birlik beraberliğini artırıyor. Çanakkale de bunun en nadide göstergelerinden birisidir. Aklınıza gelen herkesin birleşerek bir araya geldiği, topuyla, tüfeğiyle, çeliğiyle ama karşı tarafta inanmış iman dolu göğsüne siper eden Mehmetçiğin göğsünde söndüğü bir memlekette yaşamanın ve bu milletin evladı olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz' ifadesini kullandı.Konuşmaların ardından protokol ve şehit aileleri sohbet etti.